Suszenie i chłodzenie to elementarne etapy przetwarzania w przygotowywaniu materiałów sypkich we wszystkich sektorach przemysłu. Towary masowe, takie jak piasek i żwir, węgiel, produkty krystaliczne, produkty spożywcze i pasze dla zwierząt, a także produkty odpadowe muszą zostać wysuszone, zanim zostaną wprowadzone do procesów końcowych.
Kluczowymi czynnikami, obok stałej wysokiej jakości są doskonała dostępność i niezawodność suszarni oraz jej ekonomiczna eksploatacja. Zastosowanie suszarek/chłodziarek wibrofluidyzacyjnych SWF jest szczególne dzięki wysokiej wydajności. Konkurencyjność tej metody w stosunku do np. suszarek komorowych, szybowych czy bębnowych, polega głównie na lepszym stosunku uzyskiwanej intensywności suszenia, chłodzenia do kosztów przetłaczania czynnika suszącego. Podstawowe zalety technologii suszenia w suszarkach/chłodziarkach wibrofluidyzacyjnych SWF to:
- Wysoka specyficzna wydajność suszenia i chłodzenia
- Optymalne wykorzystanie energii
- Powierzchnia fluidalna sterowana drganiami
- Prosta kontrola i monitorowanie temperatury
- Wysoki standard sanitarny
- Możliwość szybkiego i łatwego czyszczenia
- Możliwość szybkiej zmiany produktu
- Wyjątkowo delikatne przenoszenie produktów
Podczas tego procesu powietrze przepływa wokół każdej pojedynczej cząstki. Uzyskana duża powierzchnia kontaktu między cząstkami i powietrzem zapewnia optymalne przenoszenie ciepła i masy, a tym samym umożliwia szybkie, delikatne i energooszczędne suszenie.
Poduszka powietrzna pomiędzy cząstkami zapobiega ścieraniu i aglomeracji. Wibracja dna podtrzymuje złoże fluidalne i bardzo korzystnie wpływa na proces. Zapobiega to powstawaniu kraterów i rozprysków powietrza, nawet w bardzo wilgotnych i trudnych do fluidyzacji złożach produktów. Cząstki o różnej wielkości ziarna są równomiernie i niezawodnie suszone lub chłodzone.
Suszarka/chłodziarka wibrofluidyzacyjna opróżnia się całkowicie i automatycznie.
Suszarki/chłodziarki wibrofluidyzacyjne SWF są stosowane do materiałów sypkich o szerokim zakresie wielkości ziarna. Ich szczególne zalety to:
- wibracje umożliwiają optymalne suszenie/chłodzenie produktów o zmiennych rozmiarach ziaren nawet przy niskiej prędkości przepływu gazu.
- wibracje zapobiegają powstawaniu pęcherzyków w drobnoziarnistych produktach, zapewniając tym samym zwiększoną wydajność energetyczną.
- podczas suszenia/chłodzenia produktów o szerokim zakresie wielkości ziarna, wibracje zapobiegają segregacji materiału poprzez poluzowanie grubych ziaren.
- suszarkę/chłodziarkę można opróżnić z łatwością, ponieważ cząsteczki są transportowane za pomocą wibracji. Przełączanie z jednego produktu na inny jest zatem szybkie i łatwe.
- regulacja wibracji wpływa na czas przebywania produktu i ma szczególnie korzystny wpływ na jakość.
Sterowanie oraz wizualizacja przebiegu procesu w suszarkach/chłodziarkach wibrofluidyzacyjnych SWF wykonane jest w oparciu o sterownik PLC, który umożliwia realizacje różnych funkcji: jak nastawę parametrów technologicznych, wizualizację procesu oraz archiwizację danych. Suszarki wyposażone są w pierwszy stopień odpylania grawitacyjnego (zespół cyklonów) oraz drugi stopień odpylania - filtry suche workowe lub mokre.
Suszarki/chłodziarki wibrofluidyzacyjne SWF, oferowane przez IdeaPro w Nowej Soli, w zależności od zastosowania produkowane są z różnych materiałów konstrukcyjnych:
- ze stali węglowej,
- ze stali kwasoodpornej (nierdzewnej).
Na życzenie klienta suszarki/chłodziarki mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje:
- pomiar wilgotności na wejściu oraz wyjściu materiału z suszarki,
- pomiar temperatury materiału na wyjściu z suszarki,
- system podawania i odbioru materiału.
Oferujemy pomoc naszych specjalistów w zakresie:
- doboru suszarki/chłodziarki do danej aplikacji: temperatura produktu, charakterystyka schnięcia lub chłodzenia, kruchość itp.,
- opracowania założeń branżowych, jak: instalacje elektryczne, sprężonego powietrza lub innych projektów, np. wymaganych do pozwolenia na budowę,
- usytuowania i lokalizacji w istniejących obiektach lub planowanej lokalizacji,
- wykonania założeń fundamentowych lub projektu fundamentów,
- doboru odpowiedniego system odpylania dostosowanego do warunków pracy,
- pozyskania środków z UE oraz innych programów.
Wszelkie bardziej szczegółowe pytania prosimy kierować bezpośrednio do IdeaPro.
Nasz doświadczony zespół specjalistów chętnie udzieli Państwu wszelkich informacji i pomocy.