Aby produkować wysokiej klasy materiały ogniotrwałe, konieczne jest stosowanie najnowszych metod produkcji, a dla osiągnięcia korzystnych efektów ekonomicznych, urządzeń produkcyjnych o dużej wydajności. Wielu producentów materiałów ogniotrwałych stosuje urządzenia, które od lat już nie spełniają aktualnych wymogów, co w rezultacie może niekorzystnie wpływać na konkurencyjność tych firm:
- duże wahania jakości kolejnych porcji mas, duże ilości odpadów,
- wysokie koszty osobowe, niekorzystny poziom kosztów utrzymania linii,
- ograniczone możliwości technologiczne linii przygotowania mas. Aby sprostać wymogom międzynarodowej konkurencji, optymalizacja linii przygotowania mas jest warunkiem niezbędnym. Wśród przykładowych kroków, zmierzających do poprawy jakości i efektywności linii przygotowania mas, można wymienić między innymi:
- wysoką dokładność i powtarzalność składu surowcowego poszczególnych porcji mas, dzięki dokładnemu rozładunkowi zbiorników - precyzyjny system naważania,
- zoptymalizowaną technologię mieszania,
- wysokiej klasy systemy kontroli.
1. Dozowanie, ważenie, transport
Wszystkie składniki są dozowane zgodnie z recepturą mieszanki za pomocą automatycznych systemów, skoordynowanych z właściwościami surowców i dodatków z jednej strony oraz transportem, systemem załadunku i przeładunku z drugiej strony. Automatyczna linia firmy IdeaPro, do namiarowania wagowego surowców o określonym uziarnieniu, pokazana jest na poniższym zdjęciu.
2. Technologia mieszania.
IdeaPro ofertuje szeroką gamę mieszarek dynamicznych dla różnorodnych aspektów przygotowania materiałów ogniotrwałych, zarówno suchych jak i wilgotnych do prasowania. Specjalna zasada mieszania w mieszarkach dynamicznych charakteryzuje się obracającą się, pochyloną misą mieszającą i ekscentrycznie zamontowanym obrotowym narzędziem mieszającym, co powoduje rozdzielenie procesu mieszania od transportu materiału.
Wyposażenie mieszarki dynamicznej w charakterystyczny dla tej techniki mieszania szybko obracający się wirnik (turbinę), którego napęd i konstrukcja umożliwia dostosowanie mieszarki do konsystencji i uziarnienia masy oraz optymalny dobór układu napędowego, do właściwego zapotrzebowania na energię mieszania dla danej mieszaniny. Powyższe cechy otwierają cały szereg możliwości wpływania na proces:
- prędkość wirnika można regulować w szerokim zakresie, aby umożliwić zmianę energii wprowadzanej do procesu mieszania,
- kierunek działania narzędzia mieszającego – współbieżny lub przeciwbieżny,
- indywidualne geometrie narzędzi, dostosowane do danego zadania.
- znacznie wyższa homogeniczność mieszanki,
- krótsze czasy mieszania,
- procesy mieszania i prędkości mieszania można dostosować do odpowiednich receptur,
- mieszarka dynamiczna nadaje się do mieszania i granulowania.
Nowoczesne systemy mieszania z regulowaną szybkością i energią mieszania, są gwarancją najwyższej jakości w produkcji materiałów ogniotrwałych, przy częstych zmianach receptur i konsystencji produkowanych mas. Wszyscy znaczący producenci na świecie wykorzystują tego typu systemy dla zapewnienia najwyższej jakości standardów swojej produkcji. Uniwersalność takich urządzeń sprawia, że są one stosowane do wytwarzania:
- mas do prasowania włączając w to masy formowane na gorąco,
- mas do odlewania,
- mas do produkcji wyrobów termoizolacyjnych, w tym również metodą pianową,
- mas i mieszanki do formowania wibracyjnego, natrysku i narzucania,
- zapraw i mas specjalnych i betonów ogniotrwałych,
- granulatów mas tlenkowych i nie tlenkowych - formowanie izostatyczne,
- mas z dodatkiem włókien, zwłaszcza betonów.
Wśród oferowanych mieszarek są m in.
- mieszarki dynamiczne laboratoryjne typu MDL,
- mieszarki dynamiczne ze stałą pokrywa typu MDS,
- mieszarki dynamiczne z podnoszoną pokrywą typu MDP,
- mieszarki dynamiczne z podnoszoną pokrywą i wychylną misą typu MDM.
3. Sterowanie i kontrola procesu.
W liniach technologicznych przygotowania mas wymagana jest koordynacja działań, zmierzających do uzyskiwania wymaganych parametrów i powtarzalności własności produktu. Temu celowi mają służyć nowoczesne systemy sterowania i kontroli. Wśród licznych zalet i korzyści, wynikających ze stosowania nowoczesnych systemów kontroli i sterowania, można wyróżnić:
- automatyczny przebieg procesu przygotowania mas,
- wysoką wydajność linii w wyniku eliminacji okresów przestoju,
- szybką i precyzyjną diagnostykę stanów alarmowych,
- szybką identyfikację błędów działania poszczególnych urządzeń,
- realizację procesu produkcyjnego w założonych granicach tolerancji poszczególnych parametrów, rejestrowanie i zapisywanie wszystkich parametrów,
- analizę danych na przestrzeni długiego okresu czasowego,
- powtarzalność procesów dzięki wysokiemu stopniu automatyzacji,
- centralne gromadzenie wszystkich danych, umożliwiające dokonanie specjalistycznych analiz.
IdeaPro w pełni zabezpiecza dostarczane maszyny, urządzenia i linie technologiczne w nowoczesne systemy kontroli i sterowania.
4. Testy i badania
IdeaPro oferuje fachową i kompleksową pomoc w zakresie doboru urządzeń, spełniających sprecyzowane wymagania technologiczne, przeprowadzanie i organizację prób w skali laboratoryjnej i przemysłowej. Zapewniamy wsparcie poprzez ścisłą współpracę z instytutami naukowymi i badawczymi, oraz nasze własne projekty badawczo – rozwojowe.
Oferujemy m in.:
Służymy doradztwem oraz pomocą techniczną stawiając do Państwa dyspozycji nasze wieloletnie doświadczenia